Riflessione

Per l'imparera è a spartera di a nostra lingua.
U Grillage
Messaghji : 11434
Arregistratu u : 19 Dic 2007 14:56

Re: Riflessione

Message da U Grillage »

Olalalalal Oh Isidore


Ghj'era pè macagnà appenna ch'aghju dettu què ! So d'accusente cù cio che vo dite !

Ma pensu chi, fora di Corsica, e burdane so prisente di manera più impurtante chi in terra nostra. Quand sentu e storie di l'amichi in esiliu, cù e sirate :eek ma ancu i mascii so tonti tonti :eek: a chi l'astru chi manghja u so vomitu ind'a casquette :eek:

Infatti, qui, u fattu chi tuttu ognunu si cunnosce, fà chi e burdane so famose etc etc Straziu per spiegà què in corsu, ma pensu che m'avete capitu ;)
Avatar du membre
libertà per i patriotti
Messaghji : 30236
Arregistratu u : 19 Apr 2005 18:24
Lucalisazione : Réserve indienne des derniers Corses vivant sur l'île
A remercié : 1 fois
A été remercié : 24 fois

Re: Riflessione

Message da libertà per i patriotti »

Què ghjè perchè chi i giovani francesi seranu spessu grossi cughjoni, semplicemente...
CORSI DI U MONDU : IL FAUT RENTRER.
U Grillage
Messaghji : 11434
Arregistratu u : 19 Dic 2007 14:56

Re: Riflessione

Message da U Grillage »

Heeeeee mi pare chi so cughjoni indu mondu sanu. Mentalità springbreaks !
Avatar du membre
Mulinchese
Solu Bastia
Messaghji : 6495
Arregistratu u : 02 Ghju 2009 11:33
A remercié : 8 fois
A été remercié : 28 fois

Riflessione

Message da Mulinchese »

Aghju fattu qualche serate In Brest ... A 18 ore u sabbatu c'hè disgia parechji trapentumi ...
« Ce qui me plaît dans le peuple Corse c’est cette force intacte à s’indigner, se révolter face à l’injustice. Là ou d’autres sont résignés, lui affiche son insoumission. Une médaille dont le revers est une susceptibilité exacerbée, parfois source de violence incontrôlée ».F.H.
Marcu Maria

Re: Riflessione

Message da Marcu Maria »

E Limelette allora? :D
Avatar du membre
libertà per i patriotti
Messaghji : 30236
Arregistratu u : 19 Apr 2005 18:24
Lucalisazione : Réserve indienne des derniers Corses vivant sur l'île
A remercié : 1 fois
A été remercié : 24 fois

Re: Riflessione

Message da libertà per i patriotti »

Isidore a écrit :
libertà per i patriotti a écrit :Què ghjè perchè chi i giovani francesi seranu spessu grossi cughjoni, semplicemente...
Eiu aghju una teuria...
I francesi dapoi anni è anni neganu u so populu, a so tarra, sò vergugnosi d'esse francesi. Oghje, à forza, ùn anu più identità, sò un mischju trà americani, arabi, europeani, una merda mundializata senza fondu. Un anu più d'identificazione cullettiva. E fà è fà, hè smarita ancu a s'identità individuale. In fatti ùn sanu micca quale elli sò.
S'è t'ùn sai micca qual'è tù sì, ùn sì nimu. S'è t'ùn ai micca un'identità forta, ùn dai nisuna impurtanza à u to esse. Dunque, ùn ti rispetti micca, ùn ai nè onore, nè orgogliu, è faci n'impurta chè. Chjavi, ti droghi, ti faci minà, ti faci parlà male... Eccu perchè simu (di menu in menu ma quantunque) cusì sfarenti di i francesi. Ci ferma un pocu d'identità...
Bon mi feraghju trattà torna di "néo-nazi", ma per mè frà i puchissimi Francesi à pocu pressu degni di rispettu ci truverai ancu di sicuru qualchi Francese "naziunalistu".

Seranu sempre i mo nemichi accaniti, quant'è tutti l'altri d'altronde, ma almenu ùn si vergognanu micca di a so Storia è di a so identità.

Hè digià un picculu meritu per elli mi pare.
CORSI DI U MONDU : IL FAUT RENTRER.
Avatar du membre
libertà per i patriotti
Messaghji : 30236
Arregistratu u : 19 Apr 2005 18:24
Lucalisazione : Réserve indienne des derniers Corses vivant sur l'île
A remercié : 1 fois
A été remercié : 24 fois

Re: Riflessione

Message da libertà per i patriotti »

Un parlava micca di i nazillons chi s'inspireghjanu di Hitler, micca tutti seranu cusi quantunque, ma solu di i "naziunalisti" chi rivindicheghjanu a so identità francese senza passà u so tempu à scusassi per tal o tal cosa, cum'elli a facenu di regula i pinzuti lambdà.

Dopu, d'accordu in quantu à i Francesi rurali, luntanu da u spiritacciu bobo-pariginu, ancu si unepochi cunghjaleghjanu sempre i so criaturi, per disgrazia.

Infine, a pudemu girà in tutti i sensi, simu troppu difarenti di elli.
CORSI DI U MONDU : IL FAUT RENTRER.
U Grillage
Messaghji : 11434
Arregistratu u : 19 Dic 2007 14:56

Re: Riflessione

Message da U Grillage »

L'identità francese oghjinca, mi pare appenna esse una negazione di l'astri...o u so cuntrariu, un' appertura à tutt'e cunnerie.
Avatar du membre
libertà per i patriotti
Messaghji : 30236
Arregistratu u : 19 Apr 2005 18:24
Lucalisazione : Réserve indienne des derniers Corses vivant sur l'île
A remercié : 1 fois
A été remercié : 24 fois

Re: Riflessione

Message da libertà per i patriotti »

U Grillage a écrit :L'identità francese oghjinca, mi pare appenna esse una negazione di l'astri...o u so cuntrariu, un' appertura à tutt'e cunnerie.
Si puderebbe di a listessa cosa per l'identità corsa :eek: , attenti à e frase ch'è tu dici :D
CORSI DI U MONDU : IL FAUT RENTRER.
U Grillage
Messaghji : 11434
Arregistratu u : 19 Dic 2007 14:56

Re: Riflessione

Message da U Grillage »

Se vo vi sentite in ste categurie, ghjè u vostru prublemu, micca u meu.
Avatar du membre
libertà per i patriotti
Messaghji : 30236
Arregistratu u : 19 Apr 2005 18:24
Lucalisazione : Réserve indienne des derniers Corses vivant sur l'île
A remercié : 1 fois
A été remercié : 24 fois

Re: Riflessione

Message da libertà per i patriotti »

U Grillage a écrit :Se vo vi sentite in ste categurie, ghjè u vostru prublemu, micca u meu.
Manc'appena, esistenu sempre i mezi pari, ancu si à sceglie francamente mi senterebbi piuttostu "cunservadore", è micca specialmente "citatinu di u mondu village people", a dicu senza vergogna.
CORSI DI U MONDU : IL FAUT RENTRER.
U Grillage
Messaghji : 11434
Arregistratu u : 19 Dic 2007 14:56

Re: Riflessione

Message da U Grillage »

U cunservatismu ùn hè micca una negazione di cio chi ghjunghje di fora o al di là, o l'astru/i. Anc'eu so "cunservadore", ma ùn mi vene micca a rabbia in corpu quandu vedu passà un arabu o un pinzutu.

Cio chi mi stumaca, so tutte cose chi seconda me, so cunnerie senza sensu, inutile, chi l'astru t'impone argumintendu chi ghjè "l'evoluzione".
Avatar du membre
libertà per i patriotti
Messaghji : 30236
Arregistratu u : 19 Apr 2005 18:24
Lucalisazione : Réserve indienne des derniers Corses vivant sur l'île
A remercié : 1 fois
A été remercié : 24 fois

Re: Riflessione

Message da libertà per i patriotti »

Simu abbastanza d'accordu, ancu si, di logica, s'ellu hè cumpletamente tontu di lampà a colpa nant'à e persone, hè permessu invece d'interrugassi nant'à a cuerenza di un sistema puliticu glubale chi ci hè impostu da certe (alte) cime per ragione precise.

Ghjè ancu, mi si pare, una quistione di sopravita per un populu sempre di più nigatu è minurizatu puru in casa soia.
CORSI DI U MONDU : IL FAUT RENTRER.
Avatar du membre
RibelluCissé
Dissident
Messaghji : 18159
Arregistratu u : 27 Nuv 2005 21:49
Lucalisazione : Ex Ex en Pce

Re: Riflessione

Message da RibelluCissé »

Toc toc toc...si parlà di lofia e di puttane quì?
Sezzione Antica Bastiaccia di Freepostanza
U Grillage
Messaghji : 11434
Arregistratu u : 19 Dic 2007 14:56

Re: Riflessione

Message da U Grillage »

Inno, tu ùn hai piu a permissione di parlà di stu sughjettu.
Risponde